Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se acorda \"prima de nastere\" data de angajator, unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se acorda "prima de nastere" data de angajator, unui copil adoptat?

Buna,
am adoptat un copil in varsta de 1 an; dupa ce am intrat in concediul de crestere a copilului am aflat ca in contractul nostru colectiv de munca (lucrez la privat) se specifica de prima de nastere copil. Am intrebat dep. HR daca si eu pot sa primesc aceasta prima si mi-a raspuns: "nu se mai poate pt. ca are contractul de munca suspendat pt concediu crestere copil". Intrebare mea este:cand o sa ma intorc la serviciu pot sa o primesc? Si in ce conditii? Mentionez ca am dreptul de a sta in CCC pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului.
Multumesc.

Daca se numeste "prima de nastere" inseamna ca se acorda salariatei care a nascut.
1. art.49 (3) C.mun. : Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
Asadar, puteti beneficia de prima de nastere daca in ccm aplicabil angajatorului este prevazut expres asa ceva.

2. Aveti grija ca dreptul la actiune in instanta se prescrie in termen de 6 luni de zile ...
In ccm al angajatorului se specifica ca aceasta prima se acorda pt fiecare copil in parte al angajatului, in momentul in care se prezinta certificatul de nastere; nu se specifica concret “la nastere”; conform legilor romanesti ca parinte al unui copil adoptat am aceleasi drepturi ca si ceilalti parinti.
Freeelis, multumesc de raspuns.
As avea si eu o intrebare referitoare la acelasi subiect, in CCM la nivel national pe 2011 - 2014 este prevazuta prima de nastere, insa angajatorul meu mi-a spus ca, conform Legii 62/2011 contractele de munca se incheie la nivel de Unitate deci nu se aplica cel la nivel nationl. Adica cu alte cuvinte ei nu sunt obligati s aacorde aceasta prima de nastere.