avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1238 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reclamatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reclamatie

Am dori sa ma ajute cineva cu un sfat , cum as putea sa fac o reclamatie unui judecator care a dat o sentinta nedreapta si nelegala ?
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 13:05, 5 Ianuarie 2012
nu exista reclamatie, singura varianta este calea de atac- apel sau recurs.
Multumesc pentru raspuns .
Nu pot sa fac nici apel nici recurs pentru ca este prea tarziu...........
Eu doresc sa stiu unde pot sa fac o plangere impotriva judecatoarei care cu rea credinta a ajutat parata sa vanda imobilul aflat in litigiu fara ca eu sa stiu desi sunt unul dintre proprietarul imobilului .
Daca ma puteti ajuta astept raspunsul dvs .
Am auzit ca pot sa fac plangere impotriva judecatorului , dar nu stiu unde (adresa)
< Ma poate ajuta cineva ? >
daca doriti schimbarea deciziei, in lipsa introducerii unei cai de atac nimic nu va modifica sentinta.
daca doriti doar sa faceti o reclamatie, daca nu exista clare privind savirsirea unei infractiuni, aveti slabe sanse sa obtineti sanctionarea judecatorului mai ales ca nu ati apelat la caile de atac prevazute de lege ceea ce denota o lipsa de diligenta din partea partii participante la proces.
in final, puteti sesiza CSM sau depune plingere penala la Parchet.
FaPaNupuTzaPa a scris:

Am auzit ca pot sa fac plangere impotriva judecatorului , dar nu stiu unde (adresa)
< Ma poate ajuta cineva ? >


Ai auzit atat de prost, incat nici impotriva acelui judecator nu ai nicio posibilitate sa faci ceva!
Av. mataharchiro, ti-a explicat exact ceea ce ar fi trebuit sa intelegi...

Alte discuții în legătură

Apel katykati katykati Buna seara din nou .Dupa formularea apelului cat timp mai dureaza pana se rescrie hotararea si dupa aceasta ea sa devina irevocabila ? La fel se asteapta 30 de ... (vezi toată discuția)
Respingere solutii neincepere urmarire penala marius1109 marius1109 Pe scurt este vorba de o plangere penala cu referire la declaratii false si inselaciune. In dezbaterea unei succesiuni unul dintre mostenitori a dat o ... (vezi toată discuția)
Somatie executare silita gaby83 gaby83 Va rog mult daca e posibil sa-mi dati un sfat. Am primit o somatie si o incheiere de la un executor (chetluieli 14000 - hotariri definitive si irevocabile in ... (vezi toată discuția)