Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare in post de conducere fara master
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare in post de conducere fara master

Daca nu sunt absolvent de master pot fii -promovat- in functia de sef serviciu?

In cazul in care sunteti functionar public!
Legea 188/1999 Statutul functionarilor publici
Art. 66

Pentru a participa la concursul de promovare într-o funcţie publică de conducere, funcţionarii publici trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:

a) să fie absolvenţi de masterat sau de studii postuniversitare în domeniul administraţiei publice, management sau în specialitatea studiilor necesare exercitării funcţiei publice;

b) să fie numiţi într-o funcţie publică din clasa I;

c) să îndeplinească cerinţele specifice prevăzute în fişa postului;

d) să îndeplinească condiţiile prevăzute la art. 57 alin. (6);

e) să nu aibă în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi.

Multumesc!
nu, nu puteti, exceptia cu masterul e valabila doar la recrutare.:)
Multumesc! Pentru mine este o veste cat se poate de buna.:)
buna sau rea...e prevederea legala. :)