Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort rapid
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort rapid

Care este calea catre un divort rapid a unui cuplu care are un copil, tatal este deacord cu orice lucru si fara existenta unui partaj?
la notarul public de pre raza judecatoriei unde sotii au domiciliu comun sau de la locul celebrarii casatoriei.
introduceti cererea de divort ila instanta iar la primul termen paratul declara ca e de acord cu toate capetele de cerere si gata, veti fi divortati. Aveti grija cererea sa fie completa, mai bine mergeti sa v-o faca cineva ce are cunostinte in domeniu.
Se poate la notar chiar daca exista un copil?
da, art. 375 NCC
In acest caz sotii trebuie sa convina de comun acord referitor la:
- numele de familie pe care il vor purta dupa divort
- exercitarea autoritatii parintesti de catre ambii parinti in comun
- stabilirea locuintei copilului dupa divort
- modalitatea de pastrare a legaturilor personale dintre parintele separat si copil
- stabilirea contributiei parintilor la cheltuielile de crestere, educare, invatatura si pregatire profesionala a copilului
Dupa depunerea cererii de divort se acorda 30 de zile termen.
Se va face ancheta sociala raportul fiind anexat la doasrul divortului cu privire la exercitarea in comun a autoritatii parintesti si stabilirea domicilului minorului.In caz de dezacord notarul public va intocmi incheiere de respingere a cererii de divort. In acest termen de 30 de zile, in afara de ancheta care este obligatorie, se va audia minorul in prezenta ambilor parinti.
Competenta o are notarul public de la locul unde s a incheiat casatoria sau de la domiciliul comun al sotilor.

Practic durata e aceeasi ca si la instanta, iar costurile difera in functie de notar sau de avocatul ales.