avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea CIM unui salariat care doreste acest lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea CIM unui salariat care doreste acest lucru

va rog sa ma sfatuiti cum trebuie sa procedez in cazul in care un salariat care are CIM pe durata nedeterminata, ma anunta azi ca de miine nu mai vine la munca pe motiv ca pleaca in Italia.
Se poate demisie fara cele 20 zile de preaviz cat are stipulate in CIM?
Cum procedez cu el?
Astept raspuns!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:27, 6 Ianuarie 2012
se poate sa-si scrie demisia la zi.
am citi la art.55 alin (c) ca poate inceta CIM ca urmare a vointei unilaterale a uneia din parti.
Ce acte trebuie sa intocmesc in acest caz?
decizie de incetare a contractului de munca ce trebuie transmisa in Revisal.
daca inceteaza CIM conform art 55 litera (b) cum se procedeaza?
salariatul face o cerere, angajatorul o aproba incetarea CIM la data stabilita de el si apoi bineninteles transmis la Revisal.
astept pareri
1. Salariatul face o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii), incepand cu data de...
2. Angajatorul aproba cererea, emite decizia de incetare a CIM si o inregistreaza in Revisal.

Alte discuții în legătură

Incetare cim cu cerere facuta in weekend Danut_Gabriel Danut_Gabriel Buna ziua, am primit o cerere de demisie in data de 19.05.2014(luni), dar cererea a fost facuta de angajat in data de 16.05.2014(vineri). Acum cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Cerere de încetare contract pentru pensionare MIRELAIONICA MIRELAIONICA Bună ziua, am o cerere de pensionare a unui salariat cu data de 01.11.2011, trebui să ţin cont de ceva anume????? (vezi toată discuția)
Concediere 55 lit.b- acordul partilor cirsteaioana cirsteaioana Buna ziua, Un salariat a facut cerere de incetare cim cu 55 lit. b, incepand cu data de 10.06.2012(duminica). Se poate aproba de catre conducere cu data de ... (vezi toată discuția)