Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea CIM unui salariat care doreste acest lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea CIM unui salariat care doreste acest lucru

va rog sa ma sfatuiti cum trebuie sa procedez in cazul in care un salariat care are CIM pe durata nedeterminata, ma anunta azi ca de miine nu mai vine la munca pe motiv ca pleaca in Italia.
Se poate demisie fara cele 20 zile de preaviz cat are stipulate in CIM?
Cum procedez cu el?
Astept raspuns!
se poate sa-si scrie demisia la zi.
am citi la art.55 alin (c) ca poate inceta CIM ca urmare a vointei unilaterale a uneia din parti.
Ce acte trebuie sa intocmesc in acest caz?
decizie de incetare a contractului de munca ce trebuie transmisa in Revisal.
daca inceteaza CIM conform art 55 litera (b) cum se procedeaza?
salariatul face o cerere, angajatorul o aproba incetarea CIM la data stabilita de el si apoi bineninteles transmis la Revisal.
astept pareri
1. Salariatul face o cerere de incetare a CIM cu acordul partilor (art.55b din Codul muncii), incepand cu data de...
2. Angajatorul aproba cererea, emite decizia de incetare a CIM si o inregistreaza in Revisal.