Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM cu cerere facuta in weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM cu cerere facuta in weekend

Buna ziua, am primit o cerere de demisie in data de 19.05.2014(luni), dar cererea a fost facuta de angajat in data de 16.05.2014(vineri). Acum cum trebuie sa fac sa fie in regula! Stiu ca desfacerea unui CIM se transmite la ITM in ziua urmatoare dupa ce nu sa mai prezentat la locul de munca, sau data mentionata in cerere!
Va multumesc!
1. - In cazul demisiei (art.81 din Codul muncii) nu se face cerere, se face o notificare pe care salariatul o inregistreaza la angajator.
- Demisia nu se aproba de angajator, acesta ia la cunostinta si se conformeaza prevederilor din Codul muncii.

2. - Daca este vorba de o cerere de incetarea contractului individual de munca (CIM) cu acordul partior (art.55b din Codul muncii) atunci cererea trebuie aprobata de angajator si abia apoi se procedeaza la emiterea deciziei de incetare a CIM.
- Dvs. dati numar de inregistrare a cererii cu data de azi si apoi asteptati decizia angajatorului.

3. Oricum ar fi inregistrarea in Revisal se poate face in prima zi lucratoare de dupa zilele nelucratoare.
@ Danut_Gabriel a

Demisia este cu sau fara preaviz?

Incetarea unui c.i.m. nu se transmite la Itm in ziua urmatoare , ci in ziua incetarii . Vedeti HG 500/2011
Cu ce data a solicitat salariatul incetarea CIM?
Salariatul nu sa mai prezentat la punctul de lucru sa i-si faca lichidarea!
Luni, 19.05.2014, iam trimis recomandata acasa, pt a se prezenta in termen de 3 zile de la primirea scrisorii la sediul firmei!
Altfel firma o sa ii opreasca bani pentru echipamentul de lucru!

Salariatul nu sa mai prezentat la punctul de lucru sa i-si faca lichidarea!

Nu exista nicio obligatie in sarcina salariatului de a-si intocmi nota de lichidare .

Luni, 19.05.2014, iam trimis recomandata acasa, pt a se prezenta in termen de 3 zile de la primirea scrisorii la sediul firmei!

Pentru ce sa se prezinte ?

Altfel firma o sa ii opreasca bani pentru echipamentul de lucru!

O actiune nelegala din partea societatii care poate fi sanctionata in urma unei actiuni in instanta.

Ceea ce conteaza este data cand incepe preavizul , data incetarii c.i.m. si nu data cand a intocmit salariatul cererea

Cornel Vasile, Consilier juridic