Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere contract de munca

Buna ziua.
Am niste intrebari legate de desfacerea unui contract de munca:
-cand se raporteaza in Revisal desfacerea, in ultima zi de preaviz, cand se desface contractul de munca sau se poate raporta si ulterior?
-de unde pot sa iau un model de desfacere contract de munca?
Multumesc.
ramona chisalita a scris:

Buna ziua.
Am niste intrebari legate de desfacerea unui contract de munca:
-cand se raporteaza in Revisal desfacerea, in ultima zi de preaviz, cand se desface contractul de munca sau se poate raporta si ulterior?
-de unde pot sa iau un model de desfacere contract de munca?
Multumesc.

1.data inscrierii in Revisal este data desfacerii CIM
2. de la "vezi documente utile".
ramona chisalita a scris:

Buna ziua.
Am niste intrebari legate de desfacerea unui contract de munca:
-cand se raporteaza in Revisal desfacerea, in ultima zi de preaviz, cand se desface contractul de munca sau se poate raporta si ulterior?
-de unde pot sa iau un model de desfacere contract de munca?
Multumesc.

1. Incetarea c.i.m. se transmite in REVISAL la data incetarii .. transmiterea ulterioara constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda .

2. Incetarea c.i.m. se va face la data expirarii termenului de preaviz .

3. Modele de decizii de incetare a raportului de munca gasiti si aici
[ link extern ]
Buna ziua.
Dar in cazul in care se doreste lichidarea la zi nu se mai tine cont de preaviz, nu?
ce articol folosesc pt lichidare la zi la cerera angajatului?

Pe site-ul ITM Bacau la formulare scrie pe decizie "În termen de 5 zile de la încetarea raporturilor de muncă, prezenta decizie se va comunica la Inspectoratul Teritorial de Muncă în raza căruia societatea comercială îşi are sediul social."
Oare sunt de actualitate formularele?

multumesc.
ramona chisalita, utilizator
Acele formulare pot fi adaptate la conditiile din prezent ... stergeti acele randuri care cuprind acele mentiuni ...

Sintagma ”lichidarea la zi” nu exista prevazuta in Codul Muncii .. incetare c.i.m. fara preaviz se poate face in baza art.55 lit.b C.mun. , art.81 alin.7 sau 8 C.mun. ori in baza art.31 alin.3 C.mun.
multumesc pentru raspuns.
articolul 55b poate fi folosit daca salariatul a solicitat demisia la zi, adica fara preaviz?