avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Schimbare domiciliu automobil - acte necesare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Schimbare domiciliu automobil - acte necesare

M-am mutat din Bucuresti in Ilfov, mi-am schimbat buletinul, si-acum trebuie sa-mi schimb actele masinii, ca sa o transfer si pe ea in Ilfov. Cine imi poate spune de ce acte am nevoie la politie ? Originale, copii, cereri, taxe ? Va multumesc mult !
Si inca ceva: voi avea probleme si cu taxa de poluare ?
Cel mai recent răspuns: mostenitorul_76 , utilizator 10:57, 15 Ianuarie 2012
Pentru inmatriculat autoturism ,in situatia schimbarii domiciliului proprietarului sunt necesare :
- Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie);
- Cerere tip;
- Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de inmatriculare trebuie semnata de proprietar ;
- Copia tichetului de asigurare;
- Copia actului de proprietate asupra vehiculului;
- Dovada de plata a taxei de inmatriculare ;
- Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare;
- Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);
- Contravaloarea placilor cu numere de inmatriculare;
In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
Legea prevede ca obligatia de plata a taxei intervine:

1.cu ocazia inscrierii in evidentele autoritatii competente, potrivit legii, a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar din Romania;
2.la repunerea in circulatie a unui autovehicul dupa incetarea unei exceptari sau scutiri;
3.la reintroducerea in parcul auto a unui autovehicul in cazul in care, la momentul scoaterii din parc, i s-a restituit proprietarului valoarea reziduala a taxei.

Prin urmare, la schimbarea certificatului de inmatriculare, cu exceptia motivului schimbarii proprietarului, NU SE PLATESTE TAXA DE POLUARE!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preschimbare talon amr amr buna ziua,am o masina inscrisa in bucuresti si adresa mea noua e in ilfov,daca schimb certificatul de inmatriculare trebuie radiata de la politie bucuresti sau ... (vezi toată discuția)
Pot sa inmatriculez masina pe adresa din buletin dac am viza de flotant in alt juet? laura26_02 laura26_02 mi-am facut viza de flotant pt a ma putea casatori in localitatea in care m-am nascut, dar in care nu mai locuiesc. viza de flotant am folosit-o, dar acum nu ... (vezi toată discuția)
Taxa auto 2012 sorin123456 sorin123456 buna seara. am si eu o intrebare legata de taxa auto 2012. am cumparat o masina cu cateva zile in urma. masina este fabricata in 2005 si tot atunci ... (vezi toată discuția)