Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului

La data de 1 febr.2012 mi se incheie CIC.Inainte de a intra in CIC am fost profesor suplinitor si ca urmare contractul meu de munca a fost pe perioada determinata acesta incheindu-se la data de 31.08.2010.Pot beneficia de somaj la data incetarii CIC?
1.- Imediat dupa incetarea CIM pe perioada determinata trebuia sa mergeti la Agentia de Somaj sa va inregistrati, chiar daca atunci erati in CCC.
- Conform Legii 76/2002 aveati un termen limita de inregistrare de 12 luni de la data incetarii CIM.
- Acest termen a expirat de mult timp, din 31.08.2011 (!?).

2. Mergeti la Agentia de Somaj de care apartineti si vedeti daca se mai poate face ceva.

Contractul de munca cu scoala de unde am intrat in somaj a expirat la 31.08.2010.Insa eu din data de 1.09.2011 am fost cu contract de munca pe per. determ.intr-o alta scoala , contract ce a expirat in data de 31.08.2011.La aceasta scoala nu am activat pt ca eram in CIC dar a trebuit sa ocup un post pt a nu imi intrerupe vechimea in invatamant.In aceste conditii mai am timpul necesar pt a ma inregistra la somaj?
1. - Nu inteleg cum se poate sa fiti in CCC si sa aveti si CIM (chiar daca nu ati luat salariu).
- Si la acest al doilea loc de munca cum ati figurat in aceasta perioada? In concediu fara plata sau in CCC?

2. Tot la Agentia de Somaj o descurcati.
Nu prea inteleg aveati si contract de munca si erati si in CIC ?:coffee:
FIguram in CIC.Cartea de munca a fost deschisa la acea scoala la data de 1.09.2010 si iincheiata la 31.08.2011.La data de 1 sept 2010 am facut cerere catre ISJ pt aprobare crestere copil si astfel in cartea de munca a fost stipulat faptul ca pana in 31.08.2011 mi se aproba acest concediu