avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului

La data de 1 febr.2012 mi se incheie CIC.Inainte de a intra in CIC am fost profesor suplinitor si ca urmare contractul meu de munca a fost pe perioada determinata acesta incheindu-se la data de 31.08.2010.Pot beneficia de somaj la data incetarii CIC?
Cel mai recent răspuns: marin1981 , utilizator 18:21, 5 Ianuarie 2012
Imi puteti da si mie, va rog, articolul din legea 76/2002 in care este specificat faptul ca termenul limita de inregistrare la AJOFM este de 12 luni de la data incetarii CIM?
Din Legea 76/2002:

Art. 38.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã persoanelor prevãzute la art. 17, la cerere, dupã caz, de la data:
a) încetãrii raporturilor de muncã;
b) încetãrii raporturilor de serviciu;
c) încetãrii mandatului pentru care au fost numite sau alese;
d) expirãrii duratei sau desfacerii contractului militarilor angajaţi pe bazã de contract.
e) încetãrii calitãţii de membru cooperator;
f) încetãrii contractului de asigurare pentru şomaj;
g) încetãrii motivului pentru care au fost pensionate;
h) încetãrii motivului pentru care au fost suspendate raporturile de muncã sau de serviciu;
i) Abrogata
j) rãmânerii definitive a hotãrârii judecãtoreşti;
k) încetãrii activitãţii desfãşurate exclusiv pe baza convenţiei civile;
l) expirãrii perioadei de 60 de zile, prevãzutã la art. 17 alin. (2) lit. a);
m) absolvirii, pentru cazurile prevãzute la art. 17 alin. (2) lit. b);
n) Abrogata

(2) Indemnizatia de somaj se acorda de la data prevazuta la alin. (1), daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca in termen de 10 de zile de la aceasta data.

(3) Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data prevazuta la alin. (1), indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii.

(4) Termenul de maximum 12 luni prevãzut la alin. (3) este termen de decãdere din drepturi.


Multumesc mult.Maine o sa ajung la AJOFM si vad ce raspuns o sa primesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului luizaghica luizaghica buna ziua, pe data de 12 mai 2012 termin concediul de crestere a copilului si as vrea sa siu daca pot beneficia de somaj, mentionez ca sunt profesor suplinitor ... (vezi toată discuția)
Indemnizație sau șomaj Cristina mirica Cristina mirica Buna dimineața .sunt in ccc si mi a venit de la firma unde am lucrat un document prin care ma anunța ca mi a expirat contractul (27.04.2017)si o anexa sa ma ... (vezi toată discuția)
Somaj genyangheluta genyangheluta Pot sa beneficiez de ajutorul de somaj dupa incetarea concediului de crestere a copilului. Am fost angajata cu contract individual de munca pe durata ... (vezi toată discuția)