Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... negocieri colective pe unitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

negocieri colective pe unitate

V-as ruga sa-mi spuneti daca la incheierea ccm pe unitate se mai tine cont de ccm incheiat la nivel de ramura incheiat in 2010 si care avea valabilitate pana in 2014 deoarece in ccm la nivel de ramura coeficientii de ierarhizare pt muncitori calificati era de 1,25.In actualul cod al muncii la art.doi roman spune :ccm incheiate dupa 31 dec.2011se vor incheia in baza unei legi speciale(care este aceasta lege?).In anul2011 din ian. salariul minim era 670 avand coef. de ierar.de 1,25 nu era normal ca salariul minim la muncitor calificat sa fie de 837 lei?.In prezent este de 750.Este vorba de ramura electrotehnica.Va multumesc.
1. Legea speciala in baza careia se incheie ccm este Legea nr.62/2011 ..

2. Nu Codul Muncii prevede asa ceva, ci art.II din Legea nr.40/2011 ....

3. Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celor stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil incheiat la nivel superior.