Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dobanda contract imprumut asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dobanda contract imprumut asociat

Buna ziua!

Am o intrebare!Am imprumutat societatea in calitate de asociat unic , am facut contract de imprumut dar nu stiu daca este obligatorie dobanda.Ma puteti ajuta cu un raspuns?Multumesc
nu este obligatorie dobanda.
multumesc frumos!Mi-a spus cineva ca este obligatorie dobanda si nu vroiam sa fie in neregula contractul!
dana_2011, utilizator
Dobanda este optionala dar nu se incurajeaza acordarea de dobanda si mai mult trebuie sa faceti dovada ca nu aveti lichiditati sa platiti imprumutul, eu nu l recomand deoarece se presupune ca vreti imprumutul nu sa nu l RIDICATI, e cam cu doua taisuri dobanda, in general se da imprumutul se incaseaza se inapoiaza si daca trebuie iar se imprumuta .Cititi legea 31/90 daca exista in numerar o anumita suma poate fi considerata ca utilitate in scopul personal al asociatului si intervine codul penal.(fiecare caz este individualizat dupa situatie si citirea actelor financiar contabile: balanta de verificare, bilant contabil.)Nu poti sa pastrezi in numear sume fabuloase dar sa i datorii.
afaceriiolden, utilizator
Multumesc pentru ajutor
Spuneti-mi va rog, acest contract de imprumut trebuie incheiat la un notar, trebuie inregistrat ulterior undeva? Sau doar intre parti si inregistrat la societate, ca orice alt contract comercial?

As putea primi un model?

Multumesc.
mari.a, utilizator