Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dobanda contract imprumut asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dobanda contract imprumut asociat

Buna ziua!

Am o intrebare!Am imprumutat societatea in calitate de asociat unic , am facut contract de imprumut dar nu stiu daca este obligatorie dobanda.Ma puteti ajuta cu un raspuns?Multumesc
nu e obligatoriu sa mergeti la notar. inregistrati-l numai la societate.

CONTRACT DE CREDITARE SOCIETATE
Incheiat azi …….....…….. intre:
Partile contractante
1. SC ……....................………......… numita in continuare Imprumutat
si
2 ……...........................………………numit in continuare Creditor.
1. Suma imprumutata
1.1. Creditorul acorda Imprumutatului un imprumut in valoarea a …....……….. lei , pentru perioada nelimitata.
1.2. Creditul se acorda prin transfer in casieria/contul bancar al Imprumutatului.
1.3. Rambursarea va fi facuta in lei, fara dobanda.
1.4. Imprumutatul va putea restitui imprumutul atat sub forma de servicii reprezentand contravaloarea imprumutului cat si in numerar fara dobanda , in momentul cand societatea va avea disponibilitati financiare.
2. Incetarea contractului
2.1. Prezentul contract se stinge prin inapoierea sumei imprumutate.
3. Dispozitii finale
3.1. Orice modificare sau act aditional la prezentul contract sunt valabile numai in forma scrisa semnate de ambele parti.
3.2. Orice litigiu intervenit este de competenta organelor in drept.
Tehnoredactat in 2 exemplare la sediul societatii imprumutate, unul pentru fiecare parte, astazi ………………...

IMPRUMUTAT CREDITOR

CONTRACT CREDITARE SOCIETATE
Nr. .......................... incheiat astăzi

Între: D-na____________________, cu domiciliul stabil în localitatea ________, şos. ______, nr. __, bl. _, sc. _, ap. ___, sector _, posesor al CI seria __ nr. _____, eliberat de Secţia __ Bucureşti, la data de _______, CNP _____________, denumit în continuare Creditor
şi
S.C. ____________________ S.R.L., înmatriculată la Registrul Comerţului sub nr. J40/____________, Cod Fiscal: ____________, cu sediul în Bucureşti, şos. _______, nr. __, bl. _, sc. _, ap. ___, sector _, reprezentată legal prin ___________, în calitate de Administrator, denumită în continuare Beneficiar,
Iar în mod colectiv denumite în continuare Părţile.
Părţile au convenit următoarele:

Art. 1. Obiectul contractului.
Creditarea societăţii comerciale S.C. _____________________ S.R.L., de către d-na ___________________, pentru efectuarea unor plăţi necesare desfăşurării activităţii curente. Această creditare se va face în mai multe tranşe în funcţie de nevoile zilnice de numerar ale societăţii.

Art. 2. Durata contractului.
Prezentul contract se încheie pe o perioadă nedeterminată.

Art. 3. Preţul contractului.
Creditarea se realizează fără perceperea vreunei dobânzi.

Art. 4. Obligaţiile părţilor.
4.1. Obligaţiile creditorului:
- să crediteze societatea atunci când disponibilul de numerar din casieria societăţii este insuficient pentru acoperirea plăţilor curente.
4.2. Obligaţiile beneficiarului:
- să întocmească dispoziţii de încasare pentru sumele primite de la creditor, evidenţiind fiecare sumă;
- să restituie sumele primite în măsura disponibilului aflat în casierie, în baza unor dispoziţii de plată ce vor fi semnate de către creditor;
- să pună la dispoziţia creditorului, la cererea acestuia, situaţia explicită a sumelor primite şi, respectiv, restituite.

Art. 5. Dispoziţii finale.
Beneficiarul va evidenţia în mod explicit soldul creditorului.

Prezentul contract a fost încheiat în 2 exemplare originale, câte un exemplar pentru fiecare parte contractantă şi intră în vigoare astăzi 20.02.2005, la data semnării lui de către ambele părţi.

Creditor,
D-na ___________________

_____________________
Beneficiar,
Reprezentant legal,
Administrator,
Multumesc.