Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... LIpsa prejudiciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

LIpsa prejudiciu

Buna Ziua,
Administratorul unei societati de colectare fier vechi este acuzat ca a semnat in locul unui beneficiar o adeverinta din care rezulta ca acesta a adus o cantitate de 1000 kg de fier vechi si a incasat o suma de bani pt asta. Este adevarat faptul ca a semnat cu semnatura proprie la rubrica beneficar.
La sesizarea organelor de certare penala, garda financiara constata ca au fost inregistrate in contabilitate cantitatile respective de fier, ca s-a achitat impozitul pentru acele sume si ca si taxa de mediu a fost platita pentru acele cantitati.
Mai mult, se constata ca bugetul de stat nu a fost prejudiciat in vreun fel.
In aceasta situatie mai poate sa fie acuzata persoana respectiva de fals in inscrisuri sub semnatura privata?
Si cu suma de bani incasata din banii societatii in locul lui icsulescu, beneficiarul platii, cum ramane?#-o
anjinsan a scris:

Buna Ziua,
Administratorul unei societati de colectare fier vechi este acuzat ca a semnat in locul unui beneficiar o adeverinta din care rezulta ca acesta a adus o cantitate de 1000 kg de fier vechi si a incasat o suma de bani pt asta. Este adevarat faptul ca a semnat cu semnatura proprie la rubrica beneficar.
La sesizarea organelor de certare penala, garda financiara constata ca au fost inregistrate in contabilitate cantitatile respective de fier, ca s-a achitat impozitul pentru acele sume si ca si taxa de mediu a fost platita pentru acele cantitati.
Mai mult, se constata ca bugetul de stat nu a fost prejudiciat in vreun fel.
In aceasta situatie mai poate sa fie acuzata persoana respectiva de fals in inscrisuri sub semnatura privata?

Eu zic ca da.

avocat Claudiu Lascoschi
Depinde daca exista si semnatura adevaratului beneficiar pe acea coala de hartie... simplul fapt ca a semnat la beneficiar nu inseamna fals (stiu ca am patit-o la primul oficiu de am semnat la rubrica inculpat iar inculpatul la rubrica avocat :"> dar asta nu inseamna nulitatea actului :) ).

Art. 288
Falsificarea unui inscris oficial prin contrafacerea scrierii ori a subscrierii sau prin alterarea lui in orice mod, de natura sa produca consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani.
Falsul prevazut in alineatul precedent, savarsit de un functionar in exercitiul atributiilor de serviciu, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
Sunt asimilate cu inscrisurile oficiale biletele, tichetele sau orice alte imprimate producatoare de consecinte juridice.
Tentativa se pedepseste.
Art. 290
Falsificarea unui inscris sub semnatura privata prin vreunul din modurile aratate in art. 288, daca faptuitorul foloseste inscrisul falsificat ori il incredinteaza altei persoane spre folosire, in vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda.
Tentativa se pedepseste.
Attila-Arpad Dombi, Avocat
Din pacate pt omul respectiv s-au produs consecinte juridice.
Sincer ma indoiesc ca administratorul societatii a semnat doar pt 1000 kg. Este o practica extrem de raspandita in randul colectorilor de fier vechi: se colecteaza materiale reciclabile la negru cu un pret mai mic decat cel care se da normal, daca ti se elibereaza adeverinta de primire si plata, dupa care colectorul face adeverinte false pe diferite persoane, care au mai predat materiale reciclabile, ca sa se poata inregistra in contabilitate cu materialele respective.
Ca sa raspund si la intrebare:
1. Nu exista prejudiciu cauzat, deci 18 ind.1 C.P. este asigurat, daca nu chiar NUP-ul.
2. Daca organul de cercetare penal nu are adeverinta de primire si plata in ORIGINAL, cel care a semnat poate sa nu mai recunoasc nimic. NU se accepta expertiza grafologica dupa copii.
Blasim, utilizator