Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chitante pfa - numerotare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chitante pfa - numerotare

am urmatorarea situatie:

chitantier neinseriat cu 50 file
chitante pe 20111-48,raman 2 file

cum se face numeroarea mai departe?se incepe cu 1/2012?
va multumesc
Andreea-Ionescu a scris:

Ceva de genul...azi intocmiti factura 1201101 si maine intocmiti 1201112? Iar luna viitoare 120201x...unde x ce numar este?

Nu, maine va fii 1201121.
L-am definit pe x, este numarul facturii din ziua respectiva (recititi va rog), zilnic se reincepe numerotarea de la 1. Daca defineam ca si numarul facturii din luna respectiva asa il scriam 1201112.

Dupa normele pe care le citati (punctul 2), acest numar de odine are 2 secvente, una din data si una din numarul documentului din ziua respectiva, deci respecta o procedura proprie de alocare.

Nu este corect procedeul de numerotare pe care il folositi. In acest fel numerele respective nu au continuitate. Va complicati cu prea multe cifre, in conditiile in care ar fi mai simplu pentru Dvs. sa vedeti cate facturi ati emis in cursul anului 2010, 2011 faceti o medie si alocati numarul de oedine al facturilor de anul acesta.
Este de ajuns o serie, sa spunem SB si plaja de numere alocata de la nr.1 la 500. Este un exemplu.
ok
Le-am modificat si am numerotat filele.
Bafta! :) Sa aplicati stampila pe modificari si faceti decizie. OK?