avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca am un ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatie de somaj daca am un depozit bancar?

Recent am terminat facultatea si vreau sa stiu daca am dreptul la somaj in conditiile in care am un depozit bancar. Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:55, 10 Ianuarie 2012
1. Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca spune:

Art.34
...
(3) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (2) [absolventii, n.m.] beneficiazã de indemnizaţii de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã în a cãror razã teritorialã îşi au domiciliul;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii.

- Indicatorul social de referinta, ISR, in vigoare = 500 lei.

2. - Asadar nu spune nimic de depozite bancare.
- Depozitele bancare nu sunt venituri in sine, sunt acumulari si economisiri anterioare.

3. - La inregistrarea la Agentia de Somaj o sa va ceara o dovada de la Fisc cu veniturile inregistrate acolo.
- Depozitele bancare nu sunt inregistrate la Fisc.

4. Atentie: inregistrati-va la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile calendaristice de la data absolvirii, pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj in suma de 250 lei lunar, timp de 6 luni.
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Întrebare şomaj Olariu_Cosmin Olariu_Cosmin Bună seara, am o întrebare legată de acordarea şomajului. În această vară termin liceul şi doresc să urmez o facultate, pot beneficia de şomaj până ... (vezi toată discuția)
2 intrebari legate de somaj roxana_enache roxana_enache Buna seara! Sunt proaspat absolventa a facultatii de psihologie, am lucrat anul trecut 6 luni in cadrul unui ong (din aprilie pana in septembrie inclusiv), iar ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj absolventi tuilleries tuilleries Buna ziua! Fiul meu a intrerupt cursurile in clasa a XII-a. Le-a reluat anul trecut la seral si acum va sustine examenul de bacalaureat. As dori sa stiu ... (vezi toată discuția)