avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal - cum inregistrez incetarea activitatii unui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal - cum inregistrez incetarea activitatii unui salariat care a comunicat decizia tarziu

Va rog sa-mi sugerati o solutie la urmatoarea problema:
Un angajat trimite la sediul firmei astazi 10.01.2012 o decizie asupra capacitatiide munca, datata 21.12.2011(prin care se dovedeste pierderea in totalitate a capacitatii de munca).
El a transmis ca este in concediu medical, motiv pentru care la data deciziei nu i-a incetat contractul de munca.
Ce se poate face in conditiile in care Revisalul trebuie completat imediat?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: BG , utilizator 16:56, 11 Ianuarie 2012
Contractul inceteaza de drept la data primirii decizei de pensie de invaliditate.
In baza deciziei medicale asupra capacitatii de munca ii eliberati documentele necesare intocmirii dosrului de pensie de invaliditate. Cand primiti decizia de pensionare procedati la incetarea raprtului de munca.
Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
Ultima modificare: Marți, 10 Ianuarie 2012
ContSters42179, utilizator
Este important de clarificat despre care data a comunicarii deciziei este vorba:
1. data comunicarii angajatului - 10.01.2012
2. data comunicarii emitentului deci - 21.12.2011
Multumesc!
Are cineva o sugestie cu privire la ce data face referire actul de mai sus? Multumesc!
Nu aveti treaba cu decizia asupra capacitatii de munca decat in masura in care ii pregatiti documentele pentru a fi depus dosarul de pensionare la casa de pensii. Nu puteti face nimic cu ea in revisal.
Pe dv. va intereseaza data comunicarii deciziei de pensionare pentru a proceda la incetarea contractului.
Multumesc!
Sa inteleg ca eu ii incetez contractul de munca cu 10.01.2012, iar angajatul nu va avea probleme cu pensionarea? datorita datei mentionata pe decizie?

Alte discuții în legătură

Pensionare pe caz de boala hogye lavinia hogye lavinia Ce pasi trebuie sa intreprinda o societate dupa ce primeste de la angajat decizia medicala de incapaciate de munca ? (vezi toată discuția)
Incetarea contractului de munca in timpul concediului medical A.Attila87 A.Attila87 Buna seara, Tatal meu se afla intr-o situatie delicata, el fiind internat in spital si se afla in concediu medical de 2 saptamani. Decizia de pensionare ... (vezi toată discuția)
Angajat cu capacitate de munca pierduta mirusaby mirusaby Buna ziua,am si eu urmatoarea speta: Un salariat a fost in concediu medical si i s-a eliberat decizia medicala asupra capacitatii de munca , decizi in care ... (vezi toată discuția)