Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare

Buna zIua si la multi ani pe 2012,am o intrebare la d-voastra:in urma unui proces de iesire din indiviziune mi sa atribuit mie apartamentu si trebuie sa achit sulta pana la 15 martie,daca nu reusesc sa dau aceasta sulta pana la data stabilita ce risc sa se intample??va multumesc.
Sa se porneasca executarea silita impotriva bunurilor dumneavoastra.
Exista doua variante:

1.partea ce urma sa primeasca sulta poate sa dobandeasca imobilul in natura, platindu-va dvs. suma de bani ce vi se cuvine cu titlul de sulta;

2.daca cealalta parte nu doreste atribuirea bunului in natura, apartamentul se vinde prin licitatie publica (de un executor judecatoresc, daca nu va intelegeti sa il vindeti chiar dvs., partile).

Evident, puteti sa va puneti de acord cu partea ce urmeaza sa primeasca sulta sa mai astepte o perioada pana isi va primi banii, pentru a evita instrainarea bunului respectiv.
eu pot sa vand apartamentul cu aceasta hotarare pe care o am?si sa'i pot oferi sulta?multumesc
Puteti vinde apartamentul doar cu acceptul celeilalte parti, urmand sa impartiti suma obtinuta conform valorilor stabilite de expert in cadrul procesului de iesire din indiviziune.
daca apartamentul mi sa atribuit mie,am hotarare prin care trebuie sa'i dau banii(sulta)jumatate din cat face....eu fara acordul ei sa inteleg ca nu pot sa vand??nici daca gasesc un client care sa;mi ofere avans pentru a oferi sulta?