Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Infiintare firma curatenie
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Infiintare firma curatenie

Buna ziua
Doresc sa infiintez o I.I. cu obiectul de activitate de curatat covoare, mochete la domiciliul clientilor folosind aspiratoare cu injectie-extractie.
1.La ce cod CAEN se incadreaza (9601 sau 8129)?
2.Am nevoie de calificare, daca da ce denumire are si unde se poate face cursul?
3.Am nevoie de aviz de la mediu?
1. Va recomand cod CAEN 8129.
2. Registrul Comertului la infiintare va cere documente care sa ateste pregatirea sau experienta profesionala, adica una dintre acestea: diploma, certificatul sau adeverinta prin care se dovedeste absolvirea unei institutii de invatamant, certificatul de calificare profesionala sau de absolvire a unei forme de pregatire profesionala,certificatul de competenta profesionala (cartea de mestesugar, carnetul de munca al solicitantului, declaratie de notorietate cu privirea la abilitatea de a desfasura activitatea pentru care se solicita autorizarea, orice alte dovezi care sa ateste experienta profesionala.
Daca nu am nici un document (dintre cele enumerate mai sus) de calificare in domeniu, pot infiinta I.I. cu mai multe coduri CAEN, (ex. contabilitate, horticultura) pentru care am calificare?
In acest caz curatarea covoarelor devine obiect de activitate secundar?