Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... credit ipotecar-imposibilitate plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

credit ipotecar-imposibilitate plata

buna ziua,doresc sa aflu ce consecințe o sa am ,dacă nu pot plăti toată rata( având un credit ipotecar).Sunt bugetar și soția nu lucrează.Va mulțumesc.
Consecinta este ca puteti fi executat silit. Banca are instituita ipoteca asupra locuintei dvs. si va poate executa silit in aceasta privinta, adica poate vinde bunul asupra caruia are instituit dreptul de ipoteca. Incercati o reesalonare a creditului sau o refinantare.
am cerut o reesalonare, dar nu ma incadrez ,pt ca sotia nu lucreaza.daca ajung in instanta la executarea silita si ma oblig ca o sa platesc cat pot din rata ?
Daca ajungeti la executare silita sunt sanse mari sa va fie vanduta casa la licitatie.
Chiar daca faceti contestatie la executare, instanta nu poate obliga creditorul sa va lase sa achitati "cat puteti "
nu se ajunge prima data la proprire?
Ba da, dar nu se va rezuma la poprire, mai ales ca s-ar putea ca banca sa nu se indestuleze cu suma obtinuta pe apartament