Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cine poate emite o dispozitie?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cine poate emite o dispozitie?

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva cu o informatie? Dispozitia ca act administrativ, poate fi emisa de un functionar public care este numit pe perioada temporara pe functia de conducere, director executiv, prin dispozitie de delegare de atributii, sau o conditie primordiala e titulatura pe post obtinuta prin concurs pentru a avea acest drept de a emite dispozitii intr-o institutie publica?!
Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta cu aceasta informatie!!
decizia, p poate emite, in conditiile legii, functionarul publica care la data respectiva, ocupa legal acel post ( prin recrutare, transfer, promovarea temporara in functia publica de conducere, etc.) :)