Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bon fiscal sau bon fiscal+factura la plata cu cardul?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bon fiscal sau bon fiscal+factura la plata cu cardul?

Va rog sa-mi spuneti daca pentru a inregistra in contabilitate o cheltuiala (consumabile pt. firma) achitata cu card pe contul firmei e suficient bonul fiscal ( la care se ataseaza bonul care certifica plata cu cardul) sau e nevoie si de factura?
Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale sunt documente care stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, în limita unei valori totale de până la 100 ron, daca sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente.

Aceste prevederi, cuprinse în OMFP 293/2006, sunt aplicabile şi bonurilor fiscale emise de aparatele de marcat fiscale utilizate în activitatea de taximetrie, precum şi în cazul în care bonul fiscal însoţeşte documentul care atesta plata prin cardurile bancare ale societăţilor comerciale.

Referitor la exercitarea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adăugată în cazul bonurilor fiscale, la pct.46 alin.(2) din Normele metodologice de aplicare a art.146 din Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004, este permisă deducerea TVA numai pentru carburanţii auto achizitionaţi, dacă bonurile fiscale sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare a autovehiculului.

Pentru deducerea taxei pe valoarea adăugată cuprinsă în bonurile emise de aparatele de marcat fiscale utilizate în activitatea de taximetrie, pentru care prevederile legale, respectiv art.155 alin.(7) lit.a) din Codul fiscal, nu impun emiterea de factură fiscală, contribuabilii vor solicita de la prestatorii de servicii de taximetrie facturi fiscale, pe care aceştia sunt obligaţi, la cererea clientului, să le elibereze, conform OUG 28/1999.
Dupa parerea mea , cereti mereu facturi fiscale ,pentru ca bonul fiscal atesta plata in timp ce factura fiscala da dreptul la deducere TVA.
ghola a scris:

Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale sunt documente care stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, în limita unei valori totale de până la 100 ron, daca sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente.

Aceste prevederi, cuprinse în OMFP 293/2006, sunt aplicabile şi bonurilor fiscale emise de aparatele de marcat fiscale utilizate în activitatea de taximetrie, precum şi în cazul în care bonul fiscal însoţeşte documentul care atesta plata prin cardurile bancare ale societăţilor comerciale.

Referitor la exercitarea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adăugată în cazul bonurilor fiscale, la pct.46 alin.(2) din Normele metodologice de aplicare a art.146 din Codul fiscal, aprobate prin HG 44/2004, este permisă deducerea TVA numai pentru carburanţii auto achizitionaţi, dacă bonurile fiscale sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare a autovehiculului.

Pentru deducerea taxei pe valoarea adăugată cuprinsă în bonurile emise de aparatele de marcat fiscale utilizate în activitatea de taximetrie, pentru care prevederile legale, respectiv art.155 alin.(7) lit.a) din Codul fiscal, nu impun emiterea de factură fiscală, contribuabilii vor solicita de la prestatorii de servicii de taximetrie facturi fiscale, pe care aceştia sunt obligaţi, la cererea clientului, să le elibereze, conform OUG 28/1999.

Am uitat sa precizez ca firma este microintreprindere, SCUTITA DE PLATA TVA, deci nu se pune problema recuperarii TVA! Apoi, nu e vorba de o cheltuiala cu servicii de taximetrie, ci de consumabile (detergenti, hartie pentru copiator, rechizite de birou), achizitionate de la Cora, in valoare de 44 RON, pentru care am primit bon fiscal (stampilat), la care s-a atasat documentul care atesta plata cu cardul societatii. Contabila mea sustine ca bonul fiscal nu e suficient pentru a justifica aceste cheltuieli si ca orice plata efectuata cu cardul societatii trebuie documentata si cu factura fiscala, chiar daca suma respectiva nu depaseste 100 RON! Mie mi se pare absurd ca bonul fiscal sa fie suficient atunci cand platesc cu bani "cash" dar nu si atunci cand platesc cu card! Daca pentru fiecare plata cu cardul trebuie sa mai pierd o gramada de timp stand la coada pentru eliberarea unei facturi (asta se intampla mereu la orice supermarket), atunci mai bine platesc cu cash...Ma intreb atunci la ce ar mai folosi cardul, daca in continuare trebuie cerem facturi, a caror completare manuala presupune o mare pierdere de timp atat pentru vanzator cat si pentru cumparator? In concluzie, eu consider ca in aceasta problema contabila mea NU ARE DREPTATE si ca bonul fiscal stampilat este un document valabil si suficient pentru documentarea cheltuielii, motiv pentru care am solicitat parerea specialistilor de pe acest forum. In concluzie, astept in continuare pareri edificatoare...
CONTABILA ARE MEREU DREPTATE....=D>doamna vrea sa se asigure...Parerea mea este ca daca pe bon scrie clar ca este vorba de diverse consumabile necesare activitatii firmei, nici un control nu are sa le respinga :nu puteti fii banuit ca doriti sa mariti valoarea cheltuielilor deductibile , fiind microintreprindere,nu aveti motive nici d.p.d.v TVA...nefiind platitor..Totusi , atentie ! e vorba NUMAI de cheltuieli strict legate de activitatea firmei...
ORDIN nr. 293 din 22 februarie 2006
pentru modificarea Ordinului ministrului finanţelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabila şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora
EMITENT: MINISTERUL FINANŢELOR PUBLICE
PUBLICAT ÎN: MONITORUL OFICIAL nr. 194 din 1 martie 2006

În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice şi a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul prevederilor art. 1 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabila şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora,

ministrul finanţelor publice emite următorul ordin:

ART. I
Alineatul (2) al articolului 1 din Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabila şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.042 din 23 noiembrie 2005, se modifica şi va avea următorul cuprins:
"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăţilor în Registrul de casa. Fac excepţie de la aceasta regula, în sensul ca stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburantilor auto achizitionati în vederea desfăşurării activităţii, dacă este stampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare al autovehiculului;
b) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu modificările şi completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoţit de documentul care atesta plata prin cardurile bancare ale societăţilor comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de pana la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este stampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente."
ART. II
Prevederile prezentului ordin se aplica începând cu data de 1 ianuarie 2006.
ART. III
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

p. Ministrul finanţelor publice,
Catalin Doica,
secretar de stat

Bucureşti, 22 februarie 2006.
Nr. 293.