Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Bon fiscal nestampilat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Bon fiscal nestampilat

Buna seara!

Daca am bonuri fiscale, altele decat cele de combustibil, cu produse protocol, papetarie, etc, si nu sunt stampilate, cu valoare de pana la 100 ron, pot sa le inreg in contabilitate ca si chelt deductibile la calc impozitului pe profit?

Multumesc!
Bonurile fiscale, chiar daca au valoarea sub 100 lei, chiar daca sunt stampilate, nu mai sunt considerate documente justificative decat insotite de factura.
Cu scuzele de rigoare, cred ca nu m-ati inteles.
Am bonuri fiscale sub 100 ron, nestampilate si stiu ca se pot scadea din casierie dar ma intereseaza pe ce cheltuieli sa le inreg: deductibile sau nedeductibile?
Iulian Manea a scris:

Bonurile fiscale, chiar daca au valoarea sub 100 lei, chiar daca sunt stampilate, nu mai sunt considerate documente justificative decat insotite de factura.

Asa stiu si eu.
Raspunsul viza chiar si situatia in care bonurile ar stampilate.
Indiferent ca sunt sau nu stampilate tot aia e.

avocat Claudiu Lascoschi
Cristina Vasile a scris:
[...] Am bonuri fiscale sub 100 ron, nestampilate si stiu ca se pot scadea din casierie dar ma intereseaza pe ce cheltuieli sa le inreg: deductibile sau nedeductibile?

Se inregistreaza pe cheltuieli nedeductibile.
Bonurile fiscale altele decat combustibil,si neavand la baza factura nu se pot inregistra in contabilitate !!!Formularul bon fiscal nu este act justificativ pentru caserie ,doar daca reprezinta plata unei facturi.