Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon fiscal - pfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon fiscal - pfa

Bonurile fiscale pot fi inregistrate ca documente fiscale pt inregistrarea in contabilitatea PFA-ului. Ma refer la cazurile in care nu primesti factura (abonament RATB, medicamente pt trusa medicala )

Multumesc
Bonurile fiscale nu mai pot fi inregistrate ca cheltuieli deductibile decat in anumite conditii

Deoarece Hotararea nr.105 din 2009 abroga HG.831/1997 ce reglementeaza printre alte formulare si bonurile fiscal, incepand cu data de 20.02.2009 cheltuielile efectuate pe baza bonurilor fiscale nu mai pot fi considerate cheltuieli deductibile ( indifferent de valoarea lor ) decat in situatia in care bonul fiscal este insotit de factura, receptie,ordin de deplasare,decont de cheltuieli.

In acest sens Ministerul de Finante a elaborate un Ghid practic cu urmatoarele instructiuni :

1. În cazul achizitionării carburantilor auto pe bază de bon fiscal,

bonurile sunt documente justificative care stau la baza înregistrării

cheltuielilor în contabilitate dacă sunt stampilate si au înscrise denumirea

cumpărătorului si numărul de înmatriculare a autovehiculului.

2. (1) Bonurile fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale în

baza Ordonantei de urgentă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia

operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale,

republicată, cu modificările si completările ulterioare, sunt documente care

atestă efectuarea plătii si se anexează la Registrul de casă.

(2) Înregistrarea în contabilitate a bunurilor achizitionate sau a

serviciilor prestate, achitate cu numerar sau card bancar, pe bază de bon

fiscal, se poate efectua în următoarele conditii:

(i) entitatea solicită furnizorului factura aferentă bunurilor livrate sau

serviciilor prestate, având ca anexă bonul fiscal emis de aparatul de marcat

electronic fiscal;

sau

ii) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă

intrarea în gestiune a bunurilor achiziÑionate, fie cu alte documente cum sunt:

ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal,

documentele respective fiind aprobate de persoana care autorizează

efectuarea acestor cheltuieli. În cazul utilizării decontului de cheltuieli,

documentul utilizat este „Decont de cheltuieli – cod 14-5-5” aprobat prin

Ordinul ministrului economiei si finanÑelor nr 3512/2008 privind documentele

financiar-contabile, care va fi adaptat în mod corespunzător pentru decontări

interne.

3. Deducerea taxei pe valoarea adaugată se exercită pe baza

documentelor stabilite prin Titlul VI al Codului fiscal.

În functie de programele informatice utilizate, operatorii economici vor

efectua evidentierea achizitiilor în contabilitate cu respectarea atât a

reglementărilor contabile, cât si a prevederilor legale privind regimul TVA.