Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitate pe OUG 28/1999
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitate pe OUG 28/1999

Azi s-a suspendat activitatea unui restaurant de catre ANAFpentru ca la clientii persoane juridice (frme)s-au emis facturi si chitante in loc de facturi si bonuri fiscale. Este corect ? La art. 1 alin(1) din OUG 28/1999 se specifica in mod clar obligativitatea emiterii de bonuri fiscale catre populatie. Ori persoanele juridice nu sunt "populatie" ..........#-o
Este corect ceea ce spuneti. Faceti contestatie la PV de contraventie la judecatorie.
cteodor a scris:

Azi s-a suspendat activitatea unui restaurant de catre ANAFpentru ca la clientii persoane juridice (frme)s-au emis facturi si chitante in loc de facturi si bonuri fiscale.

"persoana juridica" (firma) NU STA LA MASA...

CAEN 5610 Restaurante
Aceasta clasa include activitatea de asigurare a serviciilor de servire a mesei pentru clienti, fie ca sunt serviti stand la masa sau se servesc singuri dintr-un galantar cu produse, fie ca mananca mesele preparate in incinta, ca le iau acasa sau ca le sunt livrate la domiciliu. Aceasta include prepararea si servirea meselor pentru consumul imediat din autovehicule sau carucioare fara motor.

pentru decontare firma client, tot bon fiscal (plus factura)!

Obligativitatea eliberarii BF este reglementata de OUG 28/1999, in plus Ghidul practic pentru reflectarea in contabilitate a unor operatiuni economice precizeaza urm. :
"II
2. (1) Bonurile fiscale emise cu aparatele de marcat electronice fiscale în
baza Ordonantei de urgentă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia
operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale,
republicată, cu modificările si completările ulterioare, sunt documente care
atestă efectuarea plătii si se anexează la Registrul de casă.
(2) Înregistrarea în contabilitate a bunurilor achizitionate sau a
serviciilor prestate, achitate cu numerar sau card bancar, pe bază de bon
fiscal, se poate efectua în următoarele conditii:
(i) entitatea solicită furnizorului factura aferentă bunurilor livrate sau
serviciilor prestate
, având ca anexă bonul fiscal emis de aparatul de marcat
electronic fiscal;
sau
ii) entitatea justifică cheltuielile efectuate fie prin documente care atestă
intrarea în gestiune a bunurilor achizitionate, fie cu alte documente cum sunt:
ordin de deplasare, decont de cheltuieli, la care se anexează bonul fiscal,
documentele respective fiind aprobate de persoana care autorizează
efectuarea acestor cheltuieli. În cazul utilizării decontului de cheltuieli,
documentul utilizat este ?Decont de cheltuieli ? cod 14-5-5? aprobat prin
Ordinul ministrului economiei si finanŃelor nr 3512/2008 privind documentele
financiar-contabile, care va fi adaptat în mod corespunzător pentru decontări
interne."