Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Bon fiscal nestampilat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Bon fiscal nestampilat

Buna seara!

Daca am bonuri fiscale, altele decat cele de combustibil, cu produse protocol, papetarie, etc, si nu sunt stampilate, cu valoare de pana la 100 ron, pot sa le inreg in contabilitate ca si chelt deductibile la calc impozitului pe profit?

Multumesc!
da, pentru deducere TVA obligatoriu factura intocmita cf art 155.
Da, va dau dreptate in ce priveste TVA; m-a luat valul...

Dar e adevarat ca, daca se accepta solutia ANAF, atunci nu mai exista limita de deductibilitate de 100 lei?
hg 831 a fost abrogata ( e acea hot de guv de care spuneti ca nu-i mai stiti nr)
HG 831 avea ORDIN nr. 1714 din 14 noiembrie 2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora
care la
alin (2), spune ca :
Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăţilor în Registrul de casă. Fac excepţie de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
d)bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente.

Acesta era textul din lege .
Eu nu mai stiu alt text in care sa scrie de limita de 100 de lei , si dupa cum se vede era aplicabil pfa, dar si la noi la Cta , s-a impamintenit ideea ca e valabil si la societati .

Acum, daca hg 831 nu mai e, nici 1714 nu mai produce efecte .
Despre solutia anaf , eu o vad fortata si inconsecventa oarecum cu alte prevederi ( norme contabile ).

Intre timp a mai intervenit ceva in ce priveste deducerea tva pt bonurile fiscale a caror valoare este sub 100 Ron ?

E neaparat necesar sa solicitam factura pt aceste sume sub 100Ron sau nu ?