Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare certificat de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare certificat de nastere

cum pot obtine certificatul de nastere a unei persoane aflata in strainatate.
de ce documente am nevoie. vechiul certificat fiind pierdut.
Procura notariala si plata unei taxe de 100 de lei.

Daca persoana nu are nevoie urgenta de duplicat, poate depune cererea de eliberare la sectia consulara, insa dureaza aprox. 3 luni pentru ca cererea se trimite / rezolva in tara. Are nevoie doar de copie dupa cartea de identitate sau pasaport

Daca il doreste mai repede, procura speciala este de preferat sa fie facuta la sectia consulara pentru ca daca o face la un notar din strainatate trebuie sa fie apostila Conventiei de la Haga iar in tara va trebui tradusa si autentificata la notar de persoana imputernicita.

Procura va cuprinde in mod obligatoriu :
- numele, prenumele si domiciliul celui care mandateaza;
- numele, prenumele si domiciliul dvs.;
- sa fie precizat ca este eliberata pentru obtinerea duplicatului certificatului de nastere (de aceea este speciala)

Dvs. (sau persoana imputernicita) aveti nevoie de:
- cartea de identitate
- procura (in original daca este data la notar in strainatate, caz in care trebuie sa aveti si traducerea in limba romana autentificata de un notar public
- in situatia in care are certificat de tip vechi, trebuie sa va trimita si vechiul certificat in vederea anularii.

Eu nu stiu sa fie taxa de 100 de lei, parca sa zic ca e mai mica daca nu se solicita in regim de urgenta.
Conform Legii 119/1996, art.128, certificatele de naştere şi căsătorie se eliberează personal titularului, pe baza buletinului sau cărţii de identitate
Pentru persoanele plecate din tară, certificatele de naştere şi căsătorie se eliberează:
1. Pe bază de procură eliberată de către Ambasada României şi Oficiul Consular Român, din ţara de reşedinţă a acestora, care este valabila pe teritoriul României
2. Cu procură eliberată de către un notar public din ţara respectivă, pe care să fie aplicată APOSTILLA CONVENŢIEI de la HAGA
Procura eliberată de notarul public trebuie să menţioneze expres pentru care act de stare civilă este împuternicită persoana ,in cazul dvs certificat de naştere
In baza procurii va adresati serviciului de stare civila care a inregistrat nasterea si care a eliberat primul certificatului de nastere
ynocentta, utilizator
Taxa de eliberare certificat e de 2 lei. Insa amenda pentru pierderea certificatului este intre 100 si 200 lei. Certificatul de stare civilă se poate solicita si prin S.P.C.L.E.P. ori, după
caz, prin primăria locului de domiciliu(nu neaparat la locul unde s-a inregistrat nasterea).
De regula de la al 3-lea certificat pierdut se aplica amenda care asa cum a spus si bep este intre 100 si 200 lei. Daca persoana se afla la al 2-lea certificat nu aveti nevoie decat de procura, cartea de identitate a dvs. si taxa de 2 lei. In procura trebuie specificat ca originalul a fost pierdut, datele clare de identificare si bineinteles datele dvs.de identitate. Procura trebuie sa cuprinda si faptul ca sunteti imputernicit pentru a complecta cererea, a solicita si ridica certificatul de nastere. Puteti sa depuneti cererea si la locul dvs. de domiciliu, caz in care ofiterul de stare civila v-a face corespondenta cu cel de la locul de nastere.