Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditionarea platii indemnizatiei pentru CCC de plata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditionarea platii indemnizatiei pentru CCC de plata impozitelor

As vrea sa stiu daca e posibil sa mi se suspende indemnizaztia pt cresterea copilului daca am de platit o amenda (este luata un pic mai demult prin anul 2010).
1. OUG 111/2010, asa cum a fost modificata de OUG 124/2011, spune:

Art.12
(2) Incepand cu anul 2012, pentru mentinerea drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, beneficiarii au obligatia sa isi achite obligatiile legale fata de bugetul local pentru bunurile pe care le detin in proprietate, conform prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. - Din acest text inteleg ca trebuie achitate impozitele si taxele pentru bunurile detinute in proprietate (cladiri, terenuri, auto etc.).
- Amenda nu este nici impozit nici taxa pentru un bun proprietate personala.
Sa dea Dumnezeu sa fie asa!
Dar, atunci cand se va cere de la Administratie un act din care sa rezulte ca persoana x nu are nicio datorie la bugetul local in mod sigur va iesi o amenda ca paduchele in fata.
Sper sa ma insel!
Legea care ne obliga sa ne achitam darile catre stat prevede un termen limita anume in care sa le platim?
De exemplu impozitul pt autoturism sunt obligat sa il platesc pana la data de.......,in caz contrar sotia nu mai primeste indemnizatia crestere copil?
nutzzu, utilizator
Buna seara! Va rog frumos sa-mi spuneti daca este posibil sa mi se suspende mie(sotia) indemnizatia de crestere copil daca sotul meu nu si-a platit impozitul la masina pe anul 2011? Multumesc anticipat!
dddd a scris:

Buna seara! Va rog frumos sa-mi spuneti daca este posibil sa mi se suspende mie(sotia) indemnizatia de crestere copil daca sotul meu nu si-a platit impozitul la masina pe anul 2011? Multumesc anticipat!

Bunurile sunt proprietate comuna;Asa ca ... votati decoloratii !