Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Limita proprietatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Limita proprietatii

Bun gasit!
Sunt nou pe aici, am cautat un alt thread care m-ar putea ajuta dar n-am reusit. Rog moderatorii sa stearga threadul daca mai este unul.
Sunt administrator de bloc, asociatie de proprietari.
Ma intereseaza care este limita proprietatii in cazul instalatiilor sanitare (ex. Apa Calda Menajera)? "T"-ul de racordare, robinetul de trecere sau contorul de apa? Tot aud pareri diferite si sunt pus in situatia despagubirii unui locatar, fara a fi sigur de corectitudine dpdv legal. Daca stiti vreo lege care cuprinde aceste mentiuni, va rog dati-mi o mana de ajutor!
Multumesc!
vladpuscalau88@yahoo.com
Ar trebui sa aveti precizat acest lucru in acordul de asociere.
Daca nu aveti o asemenea prevedere, proprietatea comuna este teava vericala si T-ul de racordare. Atat.
Restul tevii care se ramifica pe "prizontala" din "T" este al proprietarului deoarece alimentarea cu apa, caldura si eliminarea pe canalizare se face pe verticala, deci partea comuna este verticala (cu "T"-ul), iar proprietatea individuala este restul.

Noi aici pe forum spunem ca este comun ceea ce daca ar fi lipsa, ar afecta pe ceilalti proprietari de pe coloana sau de alaturi. Teava orizontala, daca lipseste din casa omului, nu-l afecteaza decat pe al, asa ca nu poate fi comuna.

Cunoastem problema asta si asa o rezolvam si in asociatiile noastre.