avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare-cumparare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare-cumparare autoturism

procedura de vanzare-cumparare a unui autoturism folosit este aceea de a completa acel formular tip de vanzare-cumparare in 3 exemplare + certificat de atestare fiscala a autoturismului
(totodata si predarea catre cumparator a vehicol, chei, carte de identitate si pret)
inregistrarea acestuia pentru radiere la unutatea fiscala apartinatoare
obtinerea raspunsului de radiere mijloc de transport
nu este procedura completa? ar mai trebui facut si altceva?
Cel mai recent răspuns: anca_mariette , utilizator 22:15, 13 Ianuarie 2012
Cam astea sunt toate dar veti mai primi completari si autoritatea fiscala.
dar cum se efectueaza actualizarea in baza de date a politiei ? sau de ce nu se face?
intreb intrucat eu am vandut in 2007 o masina , am radiat-o asa cum am specificat cu confirmare de radiere de la fisc, si m-am trezit cu un proces verbal de contraventie de la cnadr (drumuri-pt rovinieta) din 2011,cum ca as fi proprietarul, pe un nume pe care nu-l mai port de 6 ani (dinainte de vanzare) si cu CNP meu si specificarea ca exista poza
nu mai vorbesc despre faptul ca pe cartea de identitate a masinii nu am fost inregistrata cu acel nume
Ultima modificare: Vineri, 13 Ianuarie 2012
anca_mariette, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere certificat inmatriculare auto robocap robocap am vindut o masina anul trecut parcurgind pasii legali ai vinzatorului de buna credinta si anume- am facut act de vinzare cumparare am radiat masina la ... (vezi toată discuția)
Amenda rovineta, masina vanduta cu contract de vanzare - cumparare. crissbog11 crissbog11 Buna ziua Am primit o amenda pentru rovineta desi masina am vanduto si am scazuto de la financiar, nu si de la politie. Am dat in judecata CNADNR . ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unei masini fara a face radierea... mariana v mariana v Va rog frumos sa ma ajutati urgent. Sotul meu a vindut o masina recent, fara a face insa nici un act de radiere. Are doar actul de vinzare cumparare. Cel care ... (vezi toată discuția)