Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare-cumparare autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare-cumparare autoturism

procedura de vanzare-cumparare a unui autoturism folosit este aceea de a completa acel formular tip de vanzare-cumparare in 3 exemplare + certificat de atestare fiscala a autoturismului
(totodata si predarea catre cumparator a vehicol, chei, carte de identitate si pret)
inregistrarea acestuia pentru radiere la unutatea fiscala apartinatoare
obtinerea raspunsului de radiere mijloc de transport
nu este procedura completa? ar mai trebui facut si altceva?
Cam astea sunt toate dar veti mai primi completari si autoritatea fiscala.
dar cum se efectueaza actualizarea in baza de date a politiei ? sau de ce nu se face?
intreb intrucat eu am vandut in 2007 o masina , am radiat-o asa cum am specificat cu confirmare de radiere de la fisc, si m-am trezit cu un proces verbal de contraventie de la cnadr (drumuri-pt rovinieta) din 2011,cum ca as fi proprietarul, pe un nume pe care nu-l mai port de 6 ani (dinainte de vanzare) si cu CNP meu si specificarea ca exista poza
nu mai vorbesc despre faptul ca pe cartea de identitate a masinii nu am fost inregistrata cu acel nume
anca_mariette, utilizator