Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Interzicerea unui produs
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Interzicerea unui produs

Buna! As dori o lamurire la o problema cu care ma confrunt.
Sa zicem ca am creat o aplicatie online, care la randul ei creaza niste produse virtuale, pe care eu ca proprietar al aplicatiei care le creaza, nu le vand pe bani reali.
Problema mea este ca, unii utilizatori folosesc produsele aplicatiei mele si le vand pe bani reali (lei, euro, etc).

Ce as putea face din punct de vedere legal pentru ca operatiunea de vanzare pe bani reali sa fie interzisa, sau cel putin ilegala din punct de vedere juridic?

Multumesc pentru timpul acordat, sper ca am fost destul de explicit!
AndreiVB, utilizator
faci niste termeni si conditii si aplici o licienta programului respectiv prin care specifici ca produsele create cu programul tau nu pot fi vandute

dezavantajul este ca devine valabila doar pentru produsele create dupa acceptarea acestor termi si ca faptul ca este ilegala nu o sa impiedice pe nimeni sa faca acest lucu , consecintele fiind foarte minore

cea mai buna vafianta zic eu ar fi daca poti sa faci un update la toate sau la cat mai multe versiuni ale acestui program care sa introduca in produsele create o instiinare ca acestea sunt gratuite si ca incercarea de a le vinde reprezinta o frauda

daca imi dai mai multe detalii despre programul tau o sa pot sa te ajut mai mult , eventual in mesaj privat daca nu vrei sa faci aceasta informatie publica

{Editat - nu mai citati mesajul anterior, va rog. Multumesc]

aplicatia este defapt un joc online. produsul lui fiind moneda jocului. utilizatorii vand moneda virtuala din joc pe bani reali.
Ares-3, moderator
vand conturile sau moneda din joc se poate transfera de la un jucator la altul ?

cum se numeste jocul ?

moneda se poate transfera de la un jucator la altul.
Ares-3, moderator

daca nu imi spui despre ce joc este vb nu am cum sa iti mai fiu de folos pt ca variantele se diversifica exponential

da-mi mesaj pe privat daca e ceva care nu vrei sa faci public
Ares-3, moderator