Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general salariu minim vanzator,incepand 2012
Discuție deschisă în Contabilitate în general

salariu minim vanzator,incepand 2012

Ce salariu minim trebuie sa aiba un vanzator,incepand cu luna ianuarie 2012?
minim 700 lei brut la un program normal. Stabilirea unui salariu sub aceasta limita se sanctioneaza cu amenda intre 1000 - 2000 lei. Baza legala HG 1225 din 2011.
poate 700 net nu brut
in 2008,cand salariul minim era 600 lei,am avut control de la itm si m -au obligat sa fac salariul minim la vanzator de 720 lei, motivand ca salariul minim la vremea aceea era 600 pentru necalificati,iar pentru calificati 720,si asa am facut.intrebarea mea este, daca un vanzator are acum 720 lei,mai trebuie sa-i maresc salariul?
nu, acesta este salariul minim de fapt 700 lei este
Ati avut acea situatie in 2008 deoarece la vremea respectiva erau in vigoare coeficientii de salarizare respectiv pentru calificati 1.2.
In prezent salariu minim obligatoriu este 700 lei.
Daca exista contract colectiv de munca la nivel de ramura atunci se aplica prevederile acestuia.