Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general salariu minim brut
Discuție deschisă în Contabilitate în general

salariu minim brut

Buna ziua.
Am si eu o intrebare ,salariul minim brut tot 700 lei este?
multumesc
Potrivit art.1 din HG nr.1225/2011, incepand cu data de 1 ianuarie 2012 salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 700 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore in medie pe luna in anul 2012, reprezentand 4,13 lei/ora. ..

Insa in unele sectoare/ramuri de activitate este posibil ca salariu minim brut sa fie mai mare ..
Multumesc mult pentru raspuns.
Este vorba de ramura comert .