avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua
Am 55 ani si 35 ani vechime in campul muncii.Am fost in somaj pana pe 18 oct 2011. Am intrebat anul trecut la Casa de Pensii si mi s-a spus ca ma pot pensiona anticipat dupa 11 martie 2012. Intrebarea mea este daca dupa ultimile modificari facute Legii pensiilor acest lucru mai este posibil. Cei de la Casa Pensiilor iti spun linistiti sa vii cu dosarul si vedem....
Multumesc
Cel mai recent răspuns: OAIDA-ANETA , utilizator 13:04, 17 Ianuarie 2012
Precizati luna si anul nasterii.
11.09.1956 ,angajata la data de 18.08.1975
Conditia de varsta pentru pensie anticipata si anticipata partiala este la 55 de ani si 6 luni(11/03/2012).Conditia de stagui pentru pensie anticipata fara penalizare este de 38 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata cu penalizare este de 30 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.Aici va incadrati.Penalizarea va fi de 45% pe toata durata celor 60 de luni de anticipare.
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala jungle jungle Buna ziua! Mama mea are varsta de 55 de ani si o vechime in munca de 37 de ani, acum intrebarea e daca poate iesi anul acesta la pensie si cu ce penalizare.Va ... (vezi toată discuția)
Calculare pensie anticipata partiala lorennna2000 lorennna2000 Buna ziua .Nascuta 04.1957 31 ani vechime in munca din care 9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991, -- in invatamant din 1991 si pana in ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie casandram casandram mama mea are 55ani si 35ani de vechime .Este nascuta in 1957 intrebarea mea este la ce virsta poate iesi la pensie anticipata s-au de drept (vezi toată discuția)