Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna ziua
Am 55 ani si 35 ani vechime in campul muncii.Am fost in somaj pana pe 18 oct 2011. Am intrebat anul trecut la Casa de Pensii si mi s-a spus ca ma pot pensiona anticipat dupa 11 martie 2012. Intrebarea mea este daca dupa ultimile modificari facute Legii pensiilor acest lucru mai este posibil. Cei de la Casa Pensiilor iti spun linistiti sa vii cu dosarul si vedem....
Multumesc
Precizati luna si anul nasterii.
11.09.1956 ,angajata la data de 18.08.1975
Conditia de varsta pentru pensie anticipata si anticipata partiala este la 55 de ani si 6 luni(11/03/2012).Conditia de stagui pentru pensie anticipata fara penalizare este de 38 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata cu penalizare este de 30 de ani si 6 luni,fara stagiu asimilat.Aici va incadrati.Penalizarea va fi de 45% pe toata durata celor 60 de luni de anticipare.
multumesc