Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... speta-tranzactie- pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

speta-tranzactie- pensie de intretinere

In luna martie a anului 2011 a fost desfacuta casatoria din vina paratei si cei doi copii minori au fost incredintati reclamantului, in sarcina paratei revenind plata unei pensii de intretinere catre reclamant pentru minori (13 si 16 ani) in cuantum de 33% din veniturile realizate. Ulterior, in luna decembrie 2011, printr-un act autentic de sistare a starii de indiviziune si partaj, ambii soti, coproprietari si fiecare avand 1/2 din imobilul supus partajului, au convenit ca fara plata unei sulte, dreptul de proprietate asupra intregului imobil si intabularea acestuia sa se faca pe numele fostului sot. In acelasi timp, prin acelasi act, sotul consimte sa nu mai primeasca pensia alimentara pentru cei doi copii, pensie stabilita prin sentinta de divort. In ce masura renuntarea la pensia de intretinere, care constituie un drept al copiilor, poate fi in acest caz ratificata?
sorin_mocuta, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Exista si exceptii, cand plata pensiei de intretinere se poate face in avans, pe toata perioada datorata. Numai ca, nu este cazul in situatia prezentata de dv. Dv doriti dreptul de proprietate deplin asupra apartamentului, ceea ce ar insemna faptul ca valoarea sultei sa fie folosita pentru achizitionarea unui bun pt dv, iar pensia de intretinere este un drept al copiilor, nu al dv.
De ce nu treceti cealalta jumatate de apartament pe numele copiilor?
Normal. Acelasi lucru sustin si eu, dar totusi notarul a incheiat un asemenea act, "scapandu-i" in speta de fata notiunea de interes superior al copilului. Eu fiind jurist al unei institutii publice, mi s-a prezentat aceasta speta, cu un asemenea act pe care il consider lovit de nulitate in ceea ce priveste aspectul aratat.
Nici unul din parinti nu poate renunta la un drept ce apartine copilului!