Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNI DE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNI DE MOSTENIRE

Am si eu o intrebare va rog, casatorit ,fara copii,moare unul dintre sot fara sa lase testament, cum se impart bunurile?Sau mai precis cat la suta are sotul ramas si cat neamurele? Va multumesc.
Depinde cu ce "neamuri" vine la mostenire Sotul. In functie de acestia Sotul are cota parte din mostenire care se defalca prima. Daca vine cu parintii si fratii sotului impreuna mosteneste 1/3, daca vine numai cu parintii sau fratii sotului 1/2, Cand vine in concurs cu ascendentii ordinari sau cu mostenitorii din clasa a 4 a mosteneste 3/4, iar in lipsa acestora culege toata mostenirea.
Da, legea prevede in mod expres fiecare situatie in parte si nu puteti primi un raspuns concret la o intrebare relativa...
Precizati mai clar care sunt rudele...