Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 394 scutit de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 394 scutit de tva

va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
pentru o firma platitoare de tva , dar scutita (activitate de inchiriere spatii), cum complectez d 394 la achizitii ? baza si tva sau total factura ?
Facturile emise catre clienti nu au TVA, activitatea fiind scutita.Trebuie sa complectez ceva la livrari sau nu ? daca trebuie , cum fac acest lucru? Facturi emise catre platitori de TVA ? Pentru mine este o dilema foarte mare !
Va multumesc si astept un raspuns !
in 394 se declara doar operatiunile taxabile. Daca societatea desfasoara doar activitate de inchiriere spatii, scutita de TVA, nu are obligatia depunerii declaratiei 394.
Inteleg ca la operatiuni netaxabile se incadreaza facturile emise catre clienti, dar ce fac cu achizitiile? cumparari diverse materiale , utilitati, etc ?
Completati doar pentru facturile cu tva.
multumesc mult !