Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Tatal meu are 59 ani si 42 ani vechime.13ani alucrat in grupa a doua de munca. Se poate pensiona anticipat?Daca da care sint procedeele.VA multumesc
Art. 62
(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

Stagiu complet de cotizare e prevazut in art 53 alin. (1), si anume "(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atat pentru femei, cat si pentru barbati. "

Deci pentru ca tatl dvs sa beneficieze de pensie anticipata, trebuie sa aiba varsta minima de 60 de ani, iar vechimea totala in munca de 43 de ani.
Tatal dvs. poate beneficia de penie anticipata la implinirea varstei de 60 de ani intrucat a realizat stagiul de 43 de ani. Pentru perioada lucrata in grupa II de munca se adauga (aduna) stagiului realizat de cotizare de 42 de ani o perioada suplimentara de 3 ani si 3 luni.