Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Amortizare aparat foto (PFA)
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Amortizare aparat foto (PFA)

Buna ziua.
Sunt confuza legat de amortizarea mijloacelor fixe la PFA (sunt neplatitor TVA).
Am cumparat in decembrie 2011 un aparat foto (in profilul meu de PFA am si codul Activitati fotografice -7420), pentru uz profesional.
A costat cca 2000 RON, deci sunt obligata sa amortizez.

1. In cati an se amortizeaza?
In HG 2139/2004 am gasit punctele
2.1.26.1 "Masini, utilaje si instalatii fotografice; utilaje pentru scene de teatru, cluburi si cinematografe, în afara de" (9-15 ani)
3.1.5. Aparate electrocasnice; aparate radio-receptoare, televizoare, aparatura video, masini de spalat rufe, masini de spalat vase, frigidere, aspiratoare de praf, etc."(4-6 ani)
3.2.4. "Alta aparatura birotica neregasita în cadrul subgrupei 3.2." (3-5 ani)

As opta pt ultima varianta (3.2.4.). Dar nu stiu ce sa fac.
Unde se incadreaza aparatul foto?
Mi s-a zis ca la electrocasnice nu se poate.

2. In articolul 24, punctul 11 ([ link extern ] )
11) Amortizarea fiscală se calculează după cum urmează:
a) începând cu luna următoare celei în care mijlocul fix amortizabil se pune în funcţiune;

Asta inseamna ca chiar daca am cumparat in decembrie 2011, nu pot sa scriu nimic in registru de casa 2011, numai incepand din anul 2012?
Corect?

3. Daca se amortizeaza, sa zic, in trei ani. Suma totala 2000 ron impart la 3 (ani), dupa care la 12.
2000:3= 666.66 ron (pe an)
Se scrie in fiecare luna cat e amortizarea? (adica 666.66:12= 55.55 ron?)

Ar fi destul de important...Puteti sa-mi raspundeti?
Multumesc

Cu stima,
:">
:surrender:
corect cum ati gindit..
Incadrarea la ultima grupa..
amortizare din ianuarie 2012,faceti o fisa a mijlocului fix-Aparatul de fotografiat..
in registru PFA il treceti la plati,dar la finele anului il aveti in reg. de inventar.
Multumesc pentru raspuns!!

1. Deci spuneti ca este bine codul 3.2.4 (3-5ani) si nu trebuie sa pun in codul 2.1.26.1 cu 9 ani.
Asa este?

2.Pasii mei trebuie sa fie asa:
A. Inregistrarea aparatului in registrul-inventar. O pot face din decembrie 2011, nu?
B. Completez "Fisa de operatiuni diverse", incepand cu luna ianuarie 2012, care inseamna ca trec in fiecare luna (timp de 3 ani, sau 9, cand se amortizeaza asta) suma impartita pe luni.
Asa e?
C. Trec in Registrul jurnal de incasari si plati ca si produs cumparat, platit,
cu data de decembrie 2011. Inseamna ca, chiar daca trec aceasta plata in RJIP, la sfarsitul paginii acesteia, cand calculez totalul de "plati" nu le cumulez impreuna cu restul platilor, cheltuierilor deductibile? Doar trec "informativ"?

Inseamna: Cumulez platile mele din REg.Jurnal + din Fisele de op.diverse, asta
o sa scad din venitul meu brut. Ca sa aflu de fapt Venitul net.

:(
Soonia, utilizator
De ce nu mai raspundeti?