Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Regimul juridic al contraventiilor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Regimul juridic al contraventiilor

Va rog, o interpretare a textului de lege!
La art. 30 alin (2) din OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, prevede ca o fapta urmarita initial ca infractiune , daca ulterior s-a stabilit ca ar putea constitui contraventie ,se sesizeaza organul in drept pentru luarea masurilor ce se impun.La alin. 3 se arata ca este un termen de 6 luni pentru aplicarea sanctiunii,de la data sesizarii organului in drept sa aplice sanctiunea.

La art.13 din acelasi act normativ se arata termenele de prescriptie pentru aplicarea sanctiunii contraventionale:
- (1) de 6 luni de la data savirsirii faptei;
-(3) prescriptia aplicarii sanctiunii nu curge pe tot timpul in care cauza s-a aflat in fata organelor de cercetare sau de urmarire penala ,atunci cind fapta a fost urmarita ca infractiune si ulterior s-a stabilit ca ea constituie contraventie ,daca sesizarea s-a facut inauntrul termenului prevazut la alin (1). Prescriptia opereaza totusi daca sanctiunea nu a fost aplicata in termen de un an de la data savirsirii faptei.

Ce inteleg eu de aici:
-cauza nu trebuie sa stea mai mult de 6 luni in fata organelor de urmarire penala (sau instantei de judecata) -cind fapta este urmarita ca infractiune deoarece, adaugindu-se si celelalte 6 luni cit ar mai sta si la organul competent sa aplice sanctiunea contraventionala (asa cum prevede art.30 alin(2), s-ar depasi
(cel putin teoretic) termenul de un an prevazut la art.13 alin (3). (7 luni la organul de urmarire +6 luni la organul de aplicare a contraventiei =13 luni) .
Daca rationamentul meu este corect ,si totusi s-a intocmit un PV de contraventie , care este modalitatea de inlaturare a efectelor acestuia?
Multumesc!
Daca s-a emis p-v de contraventie atacal cu contestatie in 15 zile de la data luarii la cunostinta.
[addsig]