Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale vanzare masina inmatriculata pe persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

vanzare masina inmatriculata pe persoana cu handicap

Buna ziua!Acum 3 ani am cumparat o masina inmatriculata pe persoana cu handicap .Am platit masina fara sa fac vreun act la ea,deoarece proprietarul era matusa mea(ea avand handicap locomotor,a inmatriculat masina fara sa plateasca taxa de poluare care era in jur de 3000 euro atunci plus ca mai avea si alte beneficii-rovigneta gratis,asigurare mai mica....Masinii i s-a montat un dispozitiv manual de acceleratie/franare.bineinteles ca eu l-am demontat atunci cand am luat-o.Nu am avut probleme nici cu politia,in sensul ca in certificatul de inmatriculare al masini era precizat concret ca masina este echipata cu acel sistem manual pt persoane cu dizabilitati locomotorii.In concluzie am folosit masina timp de 3 ani pe numele ei, fara niciun fel de problema.Acum as vrea sa fac si actele sa fie pe numele meu.Intrebari:
O pot trece pe numele meu?(am inteles dar nu din surse sigure 100% ca o masina inmatriculata pe persoana cu handicap nu poate fi vanduta timp de 5 ani!!!este adevarat?)
Daca se poate vinde, noua lege ma obliga sa platesc taxa de poluare?
Acum 3 ani la fel eram obligat s-o platesc?
Multumesc anticipat!!!
Informatia privitoare la termenul de 5 ani ,nu se refera la dreptul de instrainare autoturism ci la perioada in care o persoana cu dizabilitati poate solicita catre autoritati sa beneficieze de dreptul de achizitie autoturism special adaptat handicapului
Avand in vedere ca norma legala prevede ca persoanele cu dizabilitati in temeiul L nr 448/2006 republicata,beneficiaza de facilitatea scutirii de la plata taxei .
In situatia in care autoturismul face obiectul unei vanzari,se aplica norma legala aplicabila autoturismelor care nu beneficiaza de facilitati,respectiv trebuie achitata taxa
Multumesc mult de raspuns!Numai bine!