Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... maxim ore lucrate/ zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

maxim ore lucrate/ zi

Buna ziua
Poate sa-mi spuna cineva unde scrie, ca un om poate sa lucreze max 12 ore pe zi?
(ex.: 8ore/zi la un angajator+2ore/zi la altul +2 ore/zi). Tot caut in Codul Muncii si nu gasesc....
art 115, daca la asta va referiti.
multumesc pt raspuns
1. Art.115 (2) C.mun. : Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

2. Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

3. Durata de maxima 48 de ore pe saptamana se refera la un singur contract individual de munca. In alti termeni, salariatii cumularzi pot depasi durata maxima instituita de art. 114 C.mun.

4. Codul muncii nu prevede nicio referire clara la durata maxima a timpului de munca
Tot nu sunt lamurita. Daca am 3 contracte diferite, cu 3 angajatori diferiti, pot sau nu depasi cele 12 ore/zi?
Da, puteti sa depasiti acest numar de ore/zi.