avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... maxim ore lucrate/ zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

maxim ore lucrate/ zi

Buna ziua
Poate sa-mi spuna cineva unde scrie, ca un om poate sa lucreze max 12 ore pe zi?
(ex.: 8ore/zi la un angajator+2ore/zi la altul +2 ore/zi). Tot caut in Codul Muncii si nu gasesc....
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:23, 25 Octombrie 2018
art 115, daca la asta va referiti.
multumesc pt raspuns
1. Art.115 (2) C.mun. : Durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.

2. Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

3. Durata de maxima 48 de ore pe saptamana se refera la un singur contract individual de munca. In alti termeni, salariatii cumularzi pot depasi durata maxima instituita de art. 114 C.mun.

4. Codul muncii nu prevede nicio referire clara la durata maxima a timpului de munca
Tot nu sunt lamurita. Daca am 3 contracte diferite, cu 3 angajatori diferiti, pot sau nu depasi cele 12 ore/zi?
Da, puteti sa depasiti acest numar de ore/zi.

Alte discuții în legătură

8+4 ore max. lucratoare sau 8+2 ore max lucratoare utilizatorcosmin utilizatorcosmin Buna ziua. Problema este urmatoarea: daca lucrez ca si part time (4 h/zi) pot sa mai imi iau un job ca full time? eu stiu ca este voie 12 h/zi dar cineva ... (vezi toată discuția)
Cate ore se pot lucra maxim/ zi ? CostyC CostyC Buna seara. Imi poate spune cineva va rog...cate ore da voie legea sa se lucreze pe zi?. Eu stiam ca 12....dar am colegi care lucreaza 8 ore ca rezidenti...si ... (vezi toată discuția)
Cate ore de munca pot lucra intr-o luna? gbrlen gbrlen Conform codului muncii nu poti depasi 48de ore de munca pe samtamana. Eu sunt angajata ca profesor, am norma didactica de 20 de ore(efectiv la clasa), dar pe ... (vezi toată discuția)