avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii scutire impozit - inginer informatica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

scutire impozit - inginer informatica

buna,

sunt angajat la o firma, cod CAEN 7222, in functia de inginer in informatica cod CAEN 213901 ( codurile sunt vehchi intrucat CIM-ul e mai vechi de 2008, nu stiu cele noi), absolvent politehnica, automatica si calculatoare.

am aflat cu intarziere de posibiliatea de a fi scutit de impozitul pe venit.
am intrebat angajatorul dar mi-a raspuns ca e nu se poate intrucat noi nu dezvoltam efectiv software, desi industria e similara.

totusi conform legii vad ca ma incadrez pt scutire de impozit.
pot actiona pe cont propriu sa imi cer acest drept?
ce ar trebui sa fac?
se poate cere si retroactiv ?( lucrez de mai multi ani ).

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: nicolaem , utilizator 15:48, 27 Ianuarie 2012
:) o idee ceva?
Merci.
nu ma poate ajuta nimeni?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit inginer automatist andrei2105 andrei2105 E valabila scutirea de impozit daca lucrez ca inginer automatist? Daca da, unde trebuie sa ma interesez si cam de ce acte as avea nevoie? Multumesc! (vezi toată discuția)
Inginer- scutire impozit laura_yln laura_yln Buna ziua! Ca proaspata absolventa de Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei, specializarea Retele si Software de Telecomunicatii in cadrul ... (vezi toată discuția)
Conditii scutire impozit aacris aacris ce conitii trebuie sa indeplinesti ca sa fii scutit de impozitul pe salar (vezi toată discuția)