Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii scutire impozit - inginer informatica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

scutire impozit - inginer informatica

buna,

sunt angajat la o firma, cod CAEN 7222, in functia de inginer in informatica cod CAEN 213901 ( codurile sunt vehchi intrucat CIM-ul e mai vechi de 2008, nu stiu cele noi), absolvent politehnica, automatica si calculatoare.

am aflat cu intarziere de posibiliatea de a fi scutit de impozitul pe venit.
am intrebat angajatorul dar mi-a raspuns ca e nu se poate intrucat noi nu dezvoltam efectiv software, desi industria e similara.

totusi conform legii vad ca ma incadrez pt scutire de impozit.
pot actiona pe cont propriu sa imi cer acest drept?
ce ar trebui sa fac?
se poate cere si retroactiv ?( lucrez de mai multi ani ).

va multumesc.
:) o idee ceva?
Merci.
nu ma poate ajuta nimeni?