Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Capital social
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Capital social

Buna seara,
Pentru infiintarea unei biserici e nevoie de capital social sau aport social ? Daca da care este suma si temeiul legal ?
Multumesc frumos pentru raspuns.
Cred ca nu ati formulat bine intrebarea ... Biserica nu are nevoie de capital social, biserica este o institutie de cult.
Poate v-ati gandit la infiintarea unei asociatii sau fundatii care sa aiba drept scop construirea unei biserici, respectiv colectarea de fonduri etc... Daca asa este, conform OG 26 din 2000, asociatia trebuie sa aiba un activ patrimonial in cuantum de un salariu minim brut pe economie, iar fundatia de 100 de ori salariul brut pe economie (art. 6 si 15), iar salariul minim brut pe economie in anul 2012 este de 700 lei (HG 1225 din 2011).
Construirea unei biserici trebuie sa urmeze o procedura mult mai complexa decat infiintarea unui ONG ... este nevoie de aprobări peste aprobări, studii de impact, autorizatii, avize etc.