Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC

sunt la scoala ultimul an in clasa a 13-a si sunt insarcinata in 28 de saptamani si ma intreb daca as putea sa iau indemnizatia pentru copil adik cei 6oo lei?

Da, veti putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.
1. Daca ati urmat cursurile de zi ale scolii respective veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC (600 lei) incepand cu data nasterii copilului, daca depuneti actele la Primarie in termen de 60 de zile de la data nasterii copilului.

2. Daca depuneti actele mai tarziu veti primi indemnizatia de la data depunerii acestora.
Alex_Munteanu a scris:

Da, veti putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului.

Din cate stiu clasa a XIII se face la cursuri serale sau FR, nicidecum al zi ... astfel ca nu are cum sa beneficieze de indemnizatia pentru CCC.
Are dreptul daca este la ruta progresiva Zi.
Adica a facut 2 ani de profesionala, 1 an completare si 2 ani de liceu ruta progresiva.
Alexandru Munteanu, Avocat
va multumesc tuturor da am urmat cursurile de zi ale scolii am profesionala, 1 an complementar si 2 ani de liceu ruta progresiva