Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... datorii prescrise
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

datorii prescrise

buna ziua,
Am o intrebare de adresat specialistilor acestui site.
care e termenul de prescriptie mai exact?de ex am ultima rata schitata la un credit este din octombrie 2008.as putea cere prescriptia lui sau cum se procedeaza mai exact?
va multumesc.
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Termenul de prescriptie este de 3 ani, calculat de la data scadentei fiecarei rate. Ex. rata lunii octombrie 2008 era scadenta la 31.10.2008 - a intervenit prescriptia la 31.10.2011.
Termenul general de prescriptie este de 3 ani, de la data la care creanta a devenit certa, lichida si exigibila.

Dar, atentie: in cazul creditelor bancare, acest termen incepe sa curga diferit, raportandu-se la fiecare rata in parte.
dyana162000 a scris:

Pentru fiecare rata la datorata la banca curge un termen de prescriptie diferit. Asta inseamna ca banca nu poate va poate da in judecata pentru datorii mai vechi de 3 ani daca intre timp pentru acelea nu v-a trimis somatii sau alte acte asemanatoare intreruptive de prescriptie.

Somatia nu intrerupe cursul prescriptiei.
fiind o datorie cu prestatii succesive nu se pune problema prescriptiei datoriei.