Forum Discuţii juridice Executare silită Termen prescriere
Discuție deschisă în Executare silită

Termen prescriere

As avea o intrebare:

Am avut un credit de 55 000 lei, din care am platit 28 000 lei, apoi ratele urmatoare au fost trecute la restanta. Am ajuns in faza executarii silite.
Prima rata restanta de 1 500 lei a fost declarata la data de 21.04.2012 si s-au trecut la restanta succesiv urmatoarele rate, pana la data de 25.05.2013 cand a devenit restant intreg creditul ramas (27 000 lei).
Cererea de executare silita a fost inregistrata la data de 20.10.2015 pentru suma de 68 000 lei (creditul ramas de 27 000 plus accesoriile).

Termenul de prescriere curge de la data inregistrarii primei restante, sau de la data trecerii intregului credit la restanta?

Va multumesc pentru raspuns.
gi-jane2, moderator
Buna seara,
Termenul de prescriptie curge de la data cand a fost scadenta prima rata neplatita daca in decurs de 3 ani nu s-a facut nicio actiune de recuperare.
Art. 2526

Dreptul la acţiunea în executarea prestaţiilor succesive

Când este vorba de prestaţii succesive, prescripţia dreptului la acţiune începe să curgă de la data la care fiecare prestaţie devine exigibilă, iar dacă prestaţiile alcătuiesc un tot unitar, de la data la care ultima prestaţie devine exigibilă.
Cum data scadentei a fost declarata in mai 2013, termenul curge de la aceasta data.