Forum Discuţii juridice Executare silită Art705-706 cod procedură civilă
Discuție deschisă în Executare silită

Art705-706 cod procedură civilă

Se menține termenul de prescripție Ptr credite?
Buna ziua,

Da, termenul general de prescriptie este de 3 ani pentru "credite", iar conform prevederilor art. 2526 "Când este vorba de prestaţii succesive, prescripţia dreptului la acţiune începe să curgă de la data la care fiecare prestaţie devine exigibilă, iar dacă prestaţiile alcătuiesc un tot unitar, de la data la care ultima prestaţie devine exigibilă."