avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Art705-706 cod procedură civilă
Discuție deschisă în Executare silită

Art705-706 cod procedură civilă

Se menține termenul de prescripție Ptr credite?
Cel mai recent răspuns: AVOCAT GEORGIANA URIAN , Avocat 12:38, 2 Noiembrie 2016
Buna ziua,

Da, termenul general de prescriptie este de 3 ani pentru "credite", iar conform prevederilor art. 2526 "Când este vorba de prestaţii succesive, prescripţia dreptului la acţiune începe să curgă de la data la care fiecare prestaţie devine exigibilă, iar dacă prestaţiile alcătuiesc un tot unitar, de la data la care ultima prestaţie devine exigibilă."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescriere sbpackard170 sbpackard170 As avea o intrebare: Am avut un credit de 55 000 lei, din care am platit 28 000 lei, apoi ratele urmatoare au fost trecute la restanta. Am ajuns in faza ... (vezi toată discuția)
Credit bancar cu mai multe rate succesive wap54 wap54 Va rog frumos, explicati-mi si mie ce inseamna un credit bancar cu mai multe rate succesive? Orice credit bancar il obtii, contractul nu stipuleaza decat ca e ... (vezi toată discuția)
Termen prescriptie credit nic72 nic72 Buna ziua, am un contract de credit de nevoi personale fara garantii de 20.000 euro cu o perioada de rambursare de 10 ani. L-am incheiat in 2008 ,am platit ... (vezi toată discuția)