Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se poate ca sa nu fi condamnat pentru furt calificat ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se poate ca sa nu fi condamnat pentru furt calificat daca esti recidivist?

Un caz,real un om care fusese condamnat cu suspendare fura niste produse spargand un geam noapte la un chiosc imediat este retinut si dus la sectie prejudiciu recuperat,cca150 de lei,da declaratie si pleaca,dar isi schimba domiciliu dupa o luna si nu isi face mutatie,deci nu primeste citatie nu merge la politie sau parchet.Au trecut 5 ani de atunci si nu s-a intamplat nimic.E posibil sa mai fie trimis in judecata sau condamnat sau ce s-a intamplat?
Inca nu ati scapat de raspunderea penala.Se poate sa fiti trimis in judecata si condamnat la o pedeapsa cu executare.
Daca aveti curaj mergeti la o sectie de politie sau parchet si intrebati ce sa intamplat cu furtul dumneavoastra,:D
ContSters234567, utilizator
Este posibil ca procurorul de caz sa fi aplicat amenda administrativa.
recidivist si furt calificat ,putin probabil sa primeasca amenda administrativa.
Angajati un avocat sa se intereseze de speta.
Putin probabil ca dureaza 5 ani cercetarea penala, pana acum s-a dispus ceva.
BicovStefan a scris:

recidivist si furt calificat ,putin probabil sa primeasca amenda administrativa.

Sunt exemple in sensul celor afirmate de mine.