Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Activitate PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Activitate PFA

Mi-au iesit de curand actele de PFA (fotografie).
As vrea sa stiu de la cineva care are PFA:
- am nevoie de dosare sau alt tip de acte pe PFA?
- trebuie sa am chitantier si facturier standard? sau merge ca la firme sa le fac singur pe calculator?
- de cate ori trebuie sa merg intr-un an sa depun impozitul? (am inteles ca se stabileste de la finante)
- in ce luna a anului se merge pentru regularizarea cheltuieli - incasari?
- pot sa deduc cheltuieli?
- impozitul este 3%?
- am inteles ca daca sunt angajat cu norma intreaga mi se scade din impozit 40% ?

Multumesc!
Sunt multe intrebari si necesita multe raspunsuri, care nu intotdeauna pot sa va clarifice.:) Va sugerez sa accesati: [ link extern ] /
Multumesc pentru link. Ma voi ingropa in el pentru documentare.
1. Nu "vad" fotografia, nu stiu despre ce este vorba.
2. Poti utiliza si chitantiere si facturiere electronice, ca la firme, ai grija cum le folosesti numerotare etc.)
3. Impozitul se plateste trimestrial, 15.03, 15.06, 15.09, 15.12. Impozitul se stabileste de la finante, cum ai spus, in general in anul respectiv se pun sumele (incasate si platite) din anul precedent. Pentru primul an faci o declaratie aproximativa a ce crezi tu ca vei incasa si plati - deci pe 2 luni, la tine.
4. Pentru regularizare cel mai bine se merge in februarie - martie (mai bine ii dai un telefon inspectorului de care apartii, la inceputul lui februarie, depinde si la ei de mai multe "chestii" - trebuie sa le vina nu stiu ce programe de la "Centru" etc.;
5. Poti sa deduci cheltuieli, numai legate strict de activitatea desfasurata, dar nu prea mult ... in functie de interpretarea inspectorului. Deduci de asemenea contributiile la sanatate - altele decit cele pentru salarii - te inscrii la Casa de Sanatate ca PFA.
6. 16% (impozit standard, te crezi micro-intreprindere?)
7. Nu se scade nimic..

Buna dimineata! Multumesc pentru lamuriri.

Am aflat intre timp urmatoarele:
- impozitul este intradevar 16%, dar se pare ca daca sunt angajat cu norma intreaga si le duc adeverinta in acest sens mi se reduce norma de plata anuala cu 40%. Conform normei stabilite cu inspectorul a rzultat o suma de plata pe an de 500 de lei din care se scad 40%, deci 300 lei. DAR, in aceste conditii nu voi putea deduce nicio cheltuiala pe PFA. Nu stiu exact care este plafonul sau suma maxima pentru care se aplica aceste conditii, ramane sa merg sa intreb.
- am confirmarea ca este posibila aceasta schema de la un contabil specializat pe astfel de probleme PFA:

- voi avea, se pare, un PFA la norma; deci voi plati pe an cca 500 lei;
- fiind angajat cu norma intreaga in alta parte, mi se reduce aceasta suma cu 40%; deci voi plati cam 300 lei pe an;
- dat fiind sistemul ales nu voi avea voie sa deduc nicio cheltuiala facuta;
- se pare ca nu va trebui sa mai platesc nimic in afara acestei sume;
- nu este nevoie sa am niciun un fel de registru (???), ci numai facturier si chitantier (pe care am sa le fac pe calculator, evident + declaratie pentru seria si numarul lor pentru fiecare an)
- nu este nevoie sa am casa de marcat.
Daca lucrati cu persoane fizice veti avea nevoie de casa de marcat, chiar daca sunteti la norma. Cumparati si registru unic de control, obligatoriu. Multa bafta!